Logo e - Devlet Destek Dokümanları

Logo e - Devlet Programları Destek Dokümanları

Gelirler İdaresi Başkanlığı (GİB) e-Fatura Durum Kodları

e-Fatura olarak adlandırılan elektronik faturaların hazırlandıktan sonra alıcıya teslim edilmesi aşamasına kadar olan gönderim sürecinde Gelirler İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenmiş olan durum kodlarının takip edilmesi gerekmektedir. E-faturanın gönderildikten sonra eğer fatura süreci sorunsuz bir şekilde gerçeklemiş ise faturanın durumu "1300" "Başarıyla Tamamlandı" olması gerekir. Eğer e-fatura gönderme sürecinde gönderici, alıcı, özel entegratör yada GİB kaynaklı bir sorun olması durumunda soruna göre GİB tarafından bir kod ataması yapılır. 

GİB eftaura durum kodlarını aşağıdaki tablodan inceleyebilir ve aldığınız durum koduna göre ne tür işlemler yapacağınız öğrenebilirsiniz.


Logo GO 3 E - Defter Otomatik Saklama İşlemleri

Firmaların elektronik ortamda Gelir İdaresi Başkanlığına (GİB'e) gönderdiği e-Defter dosyalarını 10 yıl süreyle saklama zorunluğu bulunmaktadır. e-Defter uygulamasına geçiş yapıldıktan sonra oluşturulan e-Defter'leri (Defteri Kebir, Yevmiye Defteri ve bu defterlere ait berat dosyaları) GİB'e gönderildikten sonra saklanma sorumluluğu firmalara aittir.


Destek

e-Bülten Kayıt Ol